A természet megad számunkra minden olyan természetes alapanyagot, amiből dolgozni tudunk. Pontosan ilyen a fa, aminek rengetegféle fajtája létezik. Nagy általánosságban puha és kemény kivitelekre osztjuk ezeket és ennek fényében történik maga a famegmunkálás is.
Egyáltalán nem mindegy, hogy adott célok elérésére milyen típust választunk, hiszen azok tartóssága meghatározó, több szempontból is. A kifejezetten kemény összetevőkből kiváló bútorok készülnek, amik gyakran több generáció igényeit is képesek kiszolgálni. Amint megtörtént a megfelelő alapanyag beszerzése, máris kezdetét veheti a famegmunkálás következő és elengedhetetlen lépése.
Miért érik meg a törődést a felújított régi bútorok?
Mielőtt még kitérnénk a famegmunkálás lényegi lépéseire, itt van egy másik szorosan kapcsolódó témakör, amiben megéri elmerülni egy kicsit, mégpedig a felújított régi bútorok. Néha egyszerűbbnek mutatkozik és valóban az is, a viszonylag jó állapotban lévő elemek helyreállítása, mint teljesen újakat létrehozni.
Ez a famegmunkálás egyik szerves része, amit nem szabad félvállról venni. Igazából sokkal nagyobb tiszteletet jelent ez a természetes alapanyagokkal szemben, mivel némi energiával és idővel, akár újabb évtizedeket lehet nyerni, miközben valóban egyedi stílust hordoz magán az adott berendezési tárgy.
A felújított régi bútorok révén, sok fa élete menthető meg, hiszen addig sem kell újakat kivágni, hogy azokból gyártva készüljenek el a vágyott szekrények, ülőgarnitúrák. Érdemes lehet tehát erre elegendő figyelmet szentelni, mert így megtanuljuk sokkal jobban becsülni a természetből származó összetevőket és nem fogunk azokkal pazarlóan bánni. Most pedig ismerjük meg a famegmunkálás további feltételeit!
A famegmunkálás fontos lépése a tervezés
Érdemes minden lépést papírra vetni, főleg olyan esetekben, amikor több darabból álló termék elkészítésére törekszünk. Ne kapkodjuk el a különböző lépéseket, hanem adjunk a részletekre! A famegmunkálás úgy valósulhat meg a legkönnyebben, ha kiváló szerszámokat szerzünk be ennek érdekében. A teljes folyamat tehát kezdődjön egy nagyon alapos tervezéssel!
Üljünk le és gondoljuk át, mi az, amit életre akarunk hívni! Amint ezzel megvagyunk, írjuk össze a szükséges összetevőket, szerszámokat, majd pedig lássunk neki ezek beszerzésének! A famegmunkálás voltaképpen csak az utolsó fázis, ami gyakran már szinte magától történik, ha minden elő lett készítve. Kézi és gépi szerszámok bőséges választéka érhető el kényelmesen.
A modern CNC berendezések esetében már tényleg csak a precíz tervezés számít, mert a bevitt információk alapján, a rendszer maga végzi el a fontos számításokat és lát neki a kivitelezésnek. A famegmunkálás tehát többféle módon történhet és csak rajtunk múlik a kiváló végeredmény. Legyünk alaposak és élvezzünk a munka minden fázisát!
A felújított régi bútorok a lakás igazi ékei
Amennyiben megvan a kellő gyakorlati tapasztalat és igazán jól tudunk bánni a megfelelő szerszámokkal, akkor sem kell mindent a nulláról kezdenünk. A felújított régi bútorok legalább annyira praktikusak lehetnek, mint a teljesen újak. Természetesen, ha érezzük magunkban a késztetést, akkor bátran essünk neki asztalok, székek készítésének, de egy komplett szekrénysort inkább ne vállaljunk be, főleg akkor, ha a mostani is tökéletesen megfelel az igényeinknek, csak a kisebb hibáit kell rendbe tenni.
A javítás a régi korokban teljesen magától értetődő feladat volt. Sajnos a modern, gyakran már csak furnérlemezekből, préselt lapokból készült garnitúrák nem mindig bírják olyan hosszú időn keresztül, mint a tömörfa garnitúrák és a renoválásuk is legalább annyi, mint újat venni.
Ezzel szemben, a sok évtizeddel ezelőtt gyártott darabok könnyen új külsőt kaphatnak és továbbra is teszik a dolgukat. A felújított régi bútorok már önmagukban is sajátos stílust hordoznak, amin könnyen javíthatunk, ha elszánjuk arra magunkat.
A felújított régi bútorok egy életre szólhatnak
Bár egyes trendek szerint, szinte évente lehetne cserélni a lakás teljes felszereltségét, de erre egyre kevesebbeknek van pénzük és igazából felesleges, no meg pazarló dolog is lenne. Sokkal inkább terjed az a módi, miszerint sokan ecsetet ragadnak és a kicsit már kopott szekrényeknek új fényt adnak.
Néha az sem baj, ha nem olyan sikeres a festés, mert a vintage hatás éppen a régies hangulat felidézéséről szól. Néha azonban muszáj fúrót, fűrészt ragadni, mert megesik, hogy a régi deszkák kicsit megereszkednek helyenként, illetve az illesztések sem bírják már a strapát. Ezeket viszonylag egyszerűen lehet orvosolni néhány csavarral vagy támaszték beillesztésével.
Amint ez kész, már csak a csiszolás, alapozás és festés marad hátra. A felújított régi bútorok esetenként átalakíthatóak. A könyvesszekrény közepébe televízió illeszthető be, illetve a régi dohányzóasztalból kiváló akváriumtartó születhet meg. Nincs más dolgunk, mint szabadjára engedni a képzeletünket.