Albérletben rengetegen élnek napjainkban, hiszen az ingatlanárak az egekben vannak, ezért egyre kevesebb, főként fiatal tudja megengedni magának, hogy lakást vagy házat vásároljon. Ebben az esetben nagyon jó tudni, hogy melyek az albérlő jogai, mert ha ezekkel nem vagyunk tisztában, könnyen ráfizethetünk valamilyen formában.
Ezek közül a legfontosabb a birtoklási jog, ami azt jelenti, hogy az adott ingatlant teljes mértékben a bérlő birtokolja. A szerződés megszűnéséig még a bérbeadóval szemben is birtokvédelmet élvez. A gyakorlatban ez annyit tesz, hogy az albérlő jogai kiterjednek arra, hogy zavartalanul, a bérbeadó zaklatása vagy korlátozása nélkül birtokolja az adott lakást vagy házat.
Határozatlan idejű szerződések esetén, amikor a bérleti jogviszony felmondásakor az albérlő nem ért egyet a felmondás határidejével és megtörténik, hogy a harcias tulajdonos erőteljes ráhatással próbálja távozásra bírni a bérlőt. Ehhez bevethet különböző praktikákat, mint zárcsere vagy fenyegetés.
Pedig a tulajdonos addig nem teheti ki a bérlőt a lakásból, amíg jogerős határozat nem születik az ügyben. Az albérlő jogai kiterjednek továbbá a használati jog, ami azt jelenti, hogy a bérleti szerződés ideje alatt rendeltetésszerűen használhatja az adott ingatlant.
A használati jog meghatározza, hogy a szerződésben leírtakon kívül más személy ne használhassa a lakást, illetve szabályozza, hogy a bérlő milyen célra használhatja azt. Célszerű, ha a bérbeadó már a bérleti szerződés megkötésekor gondol a legrosszabb forgatókönyvre, mert előfordulhat, hogy a lakó nem fizet. Ebben az esetben nehogy az albérlő jogai megakadályozzák abban, hogy kilakoltassa.