Úgy tartják, hogy a kutya az ember legjobb barátja. De mi történik olyankor, amikor a gazdit kutyaszőr allergia gyötri? Természetesen nem kell azonnal lemondani a négylábú kedvenc tartásáról, hiszen van megoldás azoknak is, akik kellemetlen tüneteket produkálnak az eb közelében. A tapasztalatok szerint, a legtöbben inkább tűrik a sok esetben komoly fájdalommal járó panaszokat, mint megszabaduljanak a kutyustól.
Az is tény viszont, hogy sokkal többeknek okoz gondot a macskák szőre, mint az ebeké. Fontos tudni, hogy a kutyaszőr allergia bizony nem játék, hiszen kezelés híján krónikus betegséget is előidézhet. Egyeseknél csupán enyhe tüneteket produkál, míg másoknak állandóan könnyezik a szemük, sokat tüsszögnek, holott nincsenek megfázva, de mégis folyik az orruk.
A kutyaszőr allergia kirívó esete az, amikor az érintett személy kötőhártya-gyulladást, illetve a fojtogató köhögést is produkál. Noha sokan úgy védekeznek ez ellen, hogy speciális fajtát tartanak, mint például mexikói kopasz kutyát, sajnos az igazság az, hogy a kellemetlen panaszokat nem maga a szőr, sokkal inkább a szőrszálakra tapadt hámsejtek okozzák.
A kutyaszőr allergia elleni praktikák közé sorolandó az állat fekhelyének magas hőfokon való mosása, az eb gyakori fürdetése, valamint az otthonának az udvaron való kialakítása a benti helyiségek helyett. Ha mindez kevés a kutyaszőr allergia elleni harcban, akkor érdemes kipróbálni a gyógyszeres készítmények rendszeres alkalmazását. Az egyik legígéretesebbnek tűnő kezelés az immunterápia. Ez a módszer egyébként a cicák esetében is eredményes lehet.
Kiváló megoldás macskaszőr allergia ellen
Az immunterápia az egyik leghatékonyabb megközelítés a probléma kezelésében. A macskaszőr allergia ellen mihamarabb tenni kell, mivel jelentős életminőség romlást okozhat. A terápia lényege, hogy a beteg szervezetének immunrendszerét fokozatosan hozzászoktatják a cicák szőrében található allergén anyagokhoz. Ennek során kisebb mennyiségű anyagot adnak be az érintettnek, amit a szervezet szép lassan felismer és tolerál. Az immunreakciók mértéke ezáltal csökken és a beteg tünetei enyhülnek vagy teljesen megszűnnek.
A terápia két fő formában alkalmazható, az egyik az injekciós, a másik pedig a szublingvális, vagyis a nyel alá cseppentős. A macskaszőr allergia ellen mindkét verzió kimondottan hatékony. Néhány embernél más pár hónap után jelentős a javulás, míg másoknál hosszabb időre van szükség a terápia hatásának észleléséhez. Az alkalmazása előtt fontos konzultálni allergológussal vagy immunológussal, aki részletesen elmagyarázza a kezelés előnyeit és az esetleges mellékhatásait.
Mi a teendő, ha allergiás a kutya?
Ha a házi kedvence megbetegszik, fontos, hogy az állatorvossal együttműködve megtalálják a legmegfelelőbb kezelési módot. Amikor kiderül, hogy allergiás a kutya, az első lépés mindig a tüneteket kiváltó allergének azonosítása. A pollenek, a penészgombák, a házi poratkák, a környezeti irritánsok és bizonyos ételek is előidézhetik a negatív reakciókat. Ezek kiszűrése segíthet minimalizálni a tüneteket.
A dietetikai kezelés eredményes lehet, főleg az érzékenyebb emésztőrendszerű ebeknél. A diéta és a speciális táplálékok kombinációja által, a probléma elhárítása könnyedén megvalósulhat. Amennyiben továbbra is allergiás a kutya, vagyis a tünetek nem enyhülnek, a szakember általában gyógyszereket ír fel, mint például az antihisztaminok vagy a kortikoszteroidok.
Lényeges az állatorvos utasításainak szigorú betartása és az előírt készítmények rendszeres adagolása! A természetes alternatívák, mint az Omega-3 zsírsavak, a halolaj és a probiotikumok szintén hatásosak lehetnek, de mielőtt ezeket bevetné, mindenképp kérje ki szakértő tanácsát!
A macskaallergia tünetei jellegzetesek
Az emberek jelentős részét érintő problémáról van szó, amit a cicák bőrsejtjeikben, nyálában és a szőrében lévő allergének okoznak. A macskaallergia tünetei leginkább a tüsszentés és az orrdugulás. Az orrfolyás és viszketés szintén a gyakori jelek között említhető.
Ezek az érintkezést követően napokig is fennállhatnak, hiszen az allergének bizonyos ideig megmaradnak a környezetben. A negatív reakciók során az orr nyálkahártyája megduzzad és begyullad. Ezek a panaszok zavarhatják az érintetteket a mindennapi tevékenységek végzése közben és az alvás során. A cicák nyálában található fehérjék a bőrt is irritálhatják, ami pirosodással, viszketéssel és kiütéssel járhat.
A macskaallergia tünetei gyakran azokon a területeken jelentkeznek, ahol közvetlenül érintkezett az állattal, például a nyak, az arc és a kéz környékén. Az allergiás asztma azoknál az embereknél alakulhat ki, akik a szőrrel szemben érzékenyek. Ez egy súlyos légúti probléma, ami nehézlégzést és köhögést idézhet elő.