A mindennapi életben teljesen alapvető elvárás, hogy hazaérkezve egyetlen mozdulattal fel tudjuk kapcsolni a villanyt. Ez már annyira megszokottá vált, hogy gyakran automatikusan nyúlunk a kapcsoló után és becsukott szemmel is tudjuk, pontosan merre helyezkedik el. Ahhoz viszont, hogy jól működjön a világítás, komoly háttérmunkára van szükség.
A villany bekötés színek ismerete fontos, de nem elégséges. Ahhoz, hogy minden biztonságban legyen, az áramvédő kapcsoló sem hiányozhat. Ennek pedig a méretezésre szintén figyelni kell. De haladjunk sorban! Mielőtt rátérnénk a pontos kivitelezésre, ismerjük meg az áramkivétel másik lehetőségét, ami a konnektor!
Amiért fontos lehet a Legrand konnektor szétszedése
A Legrand konnektorok széles körben elterjedtek, köszönhetően a megbízhatóságuknak és tartósságuknak. Ugyanakkor fontos tisztában lenni vele, hogy ezek idővel elhasználódhatnak vagy meghibásodhatnak, ami az áramütés vagy tűzveszély kockázatát növelheti. A szétszedés lehetővé teszi a belső elemek állapotának ellenőrzését, a kopott vagy sérült alkatrészek cseréjét, ezzel garantálva a konnektor biztonságos működését.
A Legrand konnektor szétszedése az idő múlásával
A technológia fejlődésével a gyártó is folyamatosan újítja a konnektorok kialakítását és funkcióit. Egy régebbi Legrand konnektor szétszedése után lehetőség nyílik a legújabb típusokra való frissítésre, amik esetleg több funkcióval bírnak (például USB csatlakozó hozzáadása), energiatakarékosak vagy esztétikailag előnyösebbek. A szerelések során viszont nagyon ügyelni kell annak mentére, amiben a villany bekötés színek figyelembevétele játszik főszerepet.
A villany bekötés színek jelentősége
A villanyszerelés során, a kábelek színekkel való megkülönböztetése nem csupán kényelmi kérdés, hanem alapvető biztonsági szempont. A villany bekötés színek azonnal felismerhetővé teszik a különböző vezetékek funkcióját, így hozzájárulnak az elektromos rendszerek biztonságos telepítéséhez, karbantartásához és javításához.
Ezek a pontos villany bekötés színek
Fekete vagy barna: Ez általában a fázisvezeték színe, ami áramot szállít az eszközhöz. Ezen vezetékek érintése veszélyes lehet, mivel áram alatt állnak.
Kék: A nulla vezeték (neutral) színe, ami visszavezeti az áramot a forrás felé. Ezen vezeték feszültségmentes állapotban van, ha nincs terhelés a rendszeren.
Sárga-zöld: Ez a földelés vezetékének színe, ami biztonsági funkciót tölt be, vezetve az esetlegesen szivárgó áramot a földbe, ezáltal védelmet nyújtva az áramütés ellen.
A villany bekötés színek ismerete után pedig következhet az áramvédő kapcsoló beállítás.
Ne legyen kispórolva az áramvédő kapcsoló bekötése!
Napjainkban már nem épül olyan új ingatlan, ahol ne kerülnének beépítésre a legkorszerűbb berendezések, biztonsági szerkezetek. Az áramvédő kapcsoló bekötése elhanyagolhatatlan teendő. Természetesen a korábban épített házak estében szintén be lehet építeni utólag is. Az épületvillamosság egyik leggyakoribb része az áramvédő kapcsoló bekötése.
Azonban, aki saját maga szeretné ezt kivitelezni, annak nem árthat jócskán utánajárnia a pontos teendőknek. A villamos energia teljesen magától értetődőnek tűnik, persze nem volt ez mindig így. Segítségével rengeteg dolog valósítható meg és a komoly bajok is megelőzhetőek. Az áramvédő kapcsoló bekötése leginkább a szakemberek tevékenységi körébe szokott tartozni, de azért nem olyan nehéz elsajátítani.
Már gyermekkorunkban megtanuljuk, hogy az árammal nem szabad játszani, nincs ez másként ebben az esetben sem. Rendkívül sok háztartási baleset történik gondatlanságból. Pontosan ennek az ellenkezőjét hivatott véghezvinni az áramvédő kapcsoló bekötése, vagyis a Fi-relé.
Miért hasznos az áramvédő kapcsoló bekötése és mire figyeljünk?
A rendszer megfelelő használat mellett érzékeli az esetleges kisebb-nagyobb zárlatokat, meghibásodásokat. Ha bármelyik bekövetkezik, akkor vészhelyzetben lekapcsolja az áramot. Az áramvédő kapcsoló bekötése éppen ezért csendben teszi a dolgát, ezzel megvédve számtalan emberi életet.
Ezen felül, a tűzeseteket szintén csökkenti, amit a nem megfelelően működő elektronikai cikkek okozhatnak. Fontos tisztában lenni az adott eszköz műszaki paramétereivel, mielőtt a felszerelés megtörténne. Áramtalanítás után a kapcsolási rajz segítségével lehet haladni tovább. Két- vagy négypólusú modellek egyaránt vannak, eltérő szerelési menettel. A lényeg a tapasztalat, anélkül nem érdemes kísérletezni.
A áramvédő kapcsoló méretezése sem elhanyagolható kérdés
Az áramvédő kapcsoló, más néven differenciálműködésű védőkapcsoló (RCD, FI-relé) méretezése során több fontos szempontot is figyelembe kell venni annak érdekében, hogy az elektromos rendszer biztonságosan működjön és megfelelő védelmet nyújtson az áramütés, valamint az elektromos tüzek ellen.
Ezekre érdemes figyelni az áramvédő kapcsoló méretezése alkalmával
Névleges differenciáláram (IΔn): Az az áramérték, ami felett az áramvédő kapcsolónak működnie kell. Általában 30 mA értékű védőkapcsolókat használnak lakossági környezetben az áramütés elleni védelemhez, de lehet alacsonyabb vagy magasabb értékű is, attól függően, hogy milyen alkalmazásról van szó.
Névleges áramerősség (In): Az áramvédő kapcsoló által hosszú távon biztonságosan vezetett maximális áramerősség. Meg kell felelnie az adott áramkör terhelhetőségének és általában összhangban kell lennie a védelmet biztosító kismegszakító névleges áramerősségével.
De ez még nem minden az áramvédő kapcsoló méretezése során, így jobb szakemberre bízni a munkát.