Minél tisztább, annál jobb! De miként érik el a vodka készítése során az ital kristálytiszta mivoltát? A szűrés és lepárlás mellett, a gyártók büszkék arra, hogy nem akármilyen forrásból származó vizet használnak az előállításhoz. Az oroszok és lengyelek általában szobahőmérsékleten fogyasztják ezt az italt, míg nyugaton inkább koktélösszetevőként alkalmazzák a semleges íze miatt.
Viszont, ha tisztán isszuk a vodkát, akkor egy kis ízlelgetés során számos különbséget és egyediséget lehet felfedezni ezekben az italokban. Éppen ezért érdemes megkóstolni a neves gyártók különféle változatait, amitől egyébként a koktélok is ízletesebbek lesznek.
A kínálatban megtalálhatjuk a különféle ízesített vodkákat is, amelyek szintén nagy népszerűségnek örvendenek, bár egyesek szerint szentségtörésnek számít bármit is belekeverni. Szinte bármilyen keményítőben vagy cukorban gazdag alapanyagból elkészíthető, de általában rozsból, cirokból, kukoricából vagy búzából készül.
Úgy tartják, hogy a prémium vodkákat rozsból és búzából lehet előállítani. Azért, hogy eltűntessék a kellemetlen ízeket, a vodka a lepárlást követően többszöri szűrésen megy keresztül. Jelenleg is vitatják, hogy mely italokat lehet hivatalosan vodkának nevezni. Egyes nemzetek ragaszkodnak hozzá, hogy csak azon változatokat lehessen így nevezni, amelyek gabonából, cukorrépa-melaszból vagy burgonyából készülnek. Valószínűleg hamarosan ez a szabályozás jóváhagyásra kerül, csak úgy, mint a konyak vagy a különféle whisky fajták esetében. Igazán különleges ízélményben lehet részünk, amennyiben hagyunk időt az italnak, hogy kiteljesedjen, miközben tisztán fogyasztjuk.