A játék szerepét a gyermek alakulásában és fejlődésében nem lehet túlhangsúlyozni. Ezek során megismerhetik a körülöttük lévő világot, annak törvényeit és megtanulnak a szabályok szerint élni. Minden apróság szeret mozogni, ugrani, futni.
A szabályok szerint játszott szabadtéri játékok a gyermekek tudatos és aktív foglalkozása, amelyekre jellemző az összes résztvevőre nézve kötelező szabályokkal kapcsolatos feladatok időszerű és pontos végrehajtása.
Ez egyfajta gyakorlat, aminek során felkészülnek az életre. A szabadtéri játékok nagy jelentőséggel bírnak a kicsik életében, mivel nélkülözhetetlen eszközei lehetnek az ismeretek és a körülöttük lévő világról való elképzelések megszerzésének.
Ugyanakkor ezek hatással vannak a gondolkodás, az ügyesség, a logika és az erkölcsi tulajdonságok fejlődésére is. A szabadtéri játékok erősítik a fizikai állóképességet, megtanítanak bizonyos élethelyzetekre és segítenek a megfelelő fejlődésben. Az óvodáskorúak hajlamosak mindent játéknak tekinteni.
A szabadtéri játékokban még általában nem a társaikkal való kommunikáció jelenik meg, hanem a felnőttek vagy állatok életének tükröződése. A gyermekek ebben a korban még örömmel repülnek, mint a veréb, ugranak, mint a nyuszi és hullámozzák a karjukat, mint a pillangók szárnyai.
A fejlett képességek utánzása miatt, a fiatalabb óvodáskorú gyermekek a szabadtéri játékok többsége során egy karaktert hordoznak. Az óvodában található 3-4 és 4-5 éves kisgyermekek játékainak célja az olyan mozgásformák fejlesztése, mint a futás, az ugrás és a hegymászás. A szabadtéri játékokat a csöppségek azért szeretik, mert ezek az örömteli érzelmek fontos forrásai.