A manapság igen népszerűnek számító napelem szerves részét képezi a napelem tartó sín, ami tartós és strapabíró. Egy olyan szerkezet, ami a Nap sugarának energiáját használja fel. Kiváló választás minden családnak. A speciális termék igen összetett, hiszen panelekből és egyéb kiegészítőkből áll. Többek között fontos része a napelem tartó sín, aminek szerepe a rögzítés. Ha Ön is napelemet szeretne vásárolni, akkor először több helyről érdemes megkérnie az árajánlatokat.
Ezután ki kell számolnia az éves energiafogyasztását, ugyanis ez fogja meghatározni a teljesítményét is. Például, ha éves szinten 8000 kW energiát fogyaszt el, akkor megközelítőleg 7 kW-os rendszerre lesz szüksége. Az inverteren kívül, számos fontos alkatrészre lesz szüksége a felszereléshez. Ilyen például a már előbbiekben is említett napelem tartó sín. Ez a fajta termék többféle méretben és átmérővel rendelhető meg a copygo.hu weboldalról. A szolárrendszerek felszerelését semmiképpen ne végezze el egyedül, bízza inkább tapasztalt szakemberekre, akik évek óta ezzel foglalkoznak!
A napelem tartó sín miből készül?
Általában valamilyen korrózióálló anyagból, hiszen mindenféle időjárási tényezőnek ki van téve. A tűző napsütésnek, az erős esőnek, valamint a hónak és fagynak. Fontos, hogy a napelem tartó sín, aminek feladata a panelek stabil és pontos rögzítése, időtálló legyen. Egyáltalán nem lenne kifizetődő, ha egy szolárrendszer ezen részeit évente cserélgetni kellene. Így is előfordulhat, hogy az idő múlásával a panelt cserélni szükséges, azonban erre garanciát biztosítanak és nem is keveset. A napelem rendszerek átlagos élethossza 25 év. Az előállításhoz szükséges energiát körülbelül 3-6 év alatt megtermeli.
A napelem tartó sín kerül fel először a házak tetőszerkezetére, ennek pontosan be kell állítani a dőlésszögét, hogy a Nap a lehető legnagyobb szögben érhesse a paneleket. Ugyanis csak így tud elegendő mennyiségű energiát termelni. Ha a tartószerkezet kész, akkor felhelyezik a paneleket, majd összekötik ezeket az inverterrel. Ez egy átalakító, ami gyakorlatilag megnöveli a feszültséget és váltóárammá alakítja át. Ebben a formában pedig fel tudja használni a fogyasztó.
Mi szükséges a napelem telepítéséhez?
Napelemről biztosan mindenki hallott már, viszont sokan nem tudják, hogy miként működik. Ahogyan a neve is mutatja, a Napból érkező energiát hasznosítja. A szolárrendszer telepítéséhez szükség van erős, megfelelő szerkezettel rendelkező tetőre, valamint speciális tartórendszerre. A napelem tartó sín igazán masszív kialakítást tesz lehetővé, ráadásul változatlan formában, sok éven keresztül tölti be fontos szerepét.
A Tigo optimalizáló szintén a napelem részének tekinthető
Vannak olyan kisméretű alkatrészei a napelemnek, amiről sokan nem is hallottak, viszont a szakemberek nap mint nap alkalmazzák. Ilyen például a Tigo optimalizáló is, aminek a feladata, hogy panelenként lehessen beállítani a maximális teljesítményhez tartozó munkapontot. Egyáltalán nem tűnik túlzásnak, ha azt mondjuk, hogy a napelem technológia szinte évről-évre változik. Folyamatos fejlesztéseken megy keresztül, hogy a lehető legoptimálisabb minőséget tudják a fogyasztóknak biztosítani.
A Tigo optimalizáló igazi áttörésnek számított még jó pár évvel ezelőtt, amikor megjelent a piacon. Gondolta volna, hogy a napelemrendszereknél, ha az egyik panel rosszabbul teljesít valamilyen oknál fogva (rossz beállítás, nem megfelelő dőlésszög, árnyék), akkor a többi teljesítménye is ehhez fog igazodni? Vagyis az egész rendszer teljesítménye rosszabb lesz. Ilyen esetekben lépnek be a képbe az optimalizálók.
Hogyan működik a Tigo optimalizáló?
Ez tulajdonképpen olyan kisméretű elektronikai eszköz, amit a napelem hátoldalára szerelnek fel. Egy kis dobozban található, aminek az elődleges feladata, hogy maximalizálja a panelek teljesítményét. Ha már megértettük a működésének a lényegét, akkor azt is meg kell ismerünk, hogy mikor lehet szükség a használatára. A Tigo optimalizáló a legtöbbször akkor kerül felszerelésre, ha a szakemberek egyszerűen nem tudják úgy megoldani a panelek felhelyezését, hogy azok valamelyikére ne vetődne árnyék.
Ez tipikus probléma, amit napjainkban könnyedén lehet orvosolni. Sajnos az is nagyon sokszor előfordul, hogy a panelek teljesítménye nem egyforma. A harmadik eshetőség, amit próbálnak elkerülni a szakértők, hogy a háztetőn többfelé vannak tájolva a napelemek, így nem lesz annyi munkapontja az inverternek. A Tigo optimalizáló akkor is okos megoldás, ha a megrendelő egyenként szeretné látni a panelek hozamát, vagyis melyik mennyit termel.
A Tigo optimalizáló mindig jó megoldást jelent
Ha a fentiekben említett bármelyik helyzet előáll, akkor a Tigo optimalizáló nyújthat tökéletes megoldást. Felszerelhető árnyék-, osztott tető és antenna esetén is. Nem is gondolná az ember, de egy antenna is képes akkora árnyékot vetni a panelre, hogy annak a teljesítménye rosszabb legyen. Ha szeretné javítani a napelem teljesítményét, akkor válassza hozzá a most bemutatott optimalizálót!